Térkő tisztítása házilag
Térkő burkolatú felhajtók tisztításához adunk néhány hasznos tippet, és mutatjuk a munkavégzés menetét.
Tisztítás lépései
A térkövekkel épített kocsifelhajtók nem csak strapabíróak, hanem esztétikusak is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk őket, hogy megőrizzük eredeti kinézetüket. A térkövek folyamatosan ki vannak téve az elemeknek, így könnyen szennyeződhetnek a felületük. A térkövek tisztításának gyakorisága függ a helyi klímától, valamint a térkövek használatának mértékétől. A mohásodás és az olaj- és cementfoltok eltávolításához használhatunk speciális térkő tisztítószert, amelyet a térkövek felületére kell felhordani, és megfelelő ideig hagyni hatni.
Mire lesz szükségünk?
- Erős drótkefére
- Védőkesztyűre
- Magasnyomású mosóra
- Drótos, damilos bozótvágóra
Mivel moshatók a térkövek, és mikor?
A házhoz vezető feljárók vagy utak általában intenzíven használtak és a rajtuk lévő térkövek, amelyek elég gyorsan elszennyeződhetnek. Emiatt fontos, hogy rendszeresen ápoljuk őket. Először is, szisztematikusan távolítsuk el a leveleket és a homokot a burkolatról. Évente kétszer alaposan öblítsük le a burkolatot magasnyomású mosóval. A rothadó levelek ugyanis csúnya elszíneződést hagynak a felületén.
Ellenőrizzük a kocsifelhajtó burkolóköveinek állapotát is. Távolítsuk el a mohásodást és a gyomokat, ha azok megjelentek a kövek közötti résekben. Ha a burkolatot nem impregnálták lerakása után (ez a védelem a térkő burkolat esetében nem kötelező), érdemes megfontolni az impregnálást a térkő burkolat alapos tisztítása után. Ez a kezelés megvédi a felületet a nedvesség felszívódásától, valamint attól, hogy a szennyeződés behatoljon a térkő szerkezetébe. Télen ne sózzuk a kocsifelhajtót, mert a só károsítja a burkolóköveket, és csúnya fehér foltokat hagy rajtuk. A biztonságos közlekedés érdekében szórjunk homokot a felületre hajlamos a csúszásra.
Amikor tisztítószert használunk a burkolóköveken, a szennyeződés típusának megfelelően kell kiválasztani azt. A térkő állapotának felfrissítéséhez elegendő lehet vízzel lemosni a kocsifelhajtót egy nagynyomású mosóval. A makacsabb olaj- vagy festékfoltok erősebb tisztítószereket igényelnek.
Olajfolt eltávolítás térkőről házilag
Az olajfoltok eltávolítása a térkőről ugyan nem egyszerű feladat, de van néhány lépés, amelyet követve hatékonyan eltávolíthatjuk.
Száraz tisztítás: először próbáld meg szárazon eltávolítani az olajat. Szórj homokot, fűrészport az olajfoltra, hogy felszívja az olajat. Hagyd állni legalább 30 percig, majd söpörd le.
Szappan és víz: keverj össze zsíroldó mosogatószert forró vízzel. Használj egy merev sörtéjű kefét, és súrold át alaposan a foltot. Öblítsd le tiszta vízzel, majd ismételd meg, ha szükséges.
Szódabikarbóna: szórj bőséges mennyiségű szódabikarbónát az olajfoltra, majd önts rá egy kevés forró vizet. Használj kefét, és dörzsöld át a foltot, mielőtt leöblíted.
Speciális tisztítószerek: ha a fenti módszerek nem működnek, érdemes speciális olajfolt-eltávolítót alkalmazni. Ezeket az anyagokat általában az autóápolási boltokban megtalálod, és hatékonyan képesek feloldani az olajfoltokat.
Magasnyomású mosó: ha van magasnyomású mosód, használhatod az olaj eltávolításához. Kombináld az előző módszerek valamelyikével a hatékonyabb tisztítás érdekében.
Nem sokszor említik, de az olajfolt eltávolítása után célszerű térkő impregnáló bevonattal kezelni a térköveket, hogy a jövőben kevésbé legyenek fogékonyak a szennyeződésekre. Ilyen térkő impregnáló szerekből is többféle létezik; szilikon alapú impregnáló, akril alapú, Nano-technológiás impregnáló, természetes kő impregnáló és olajtaszító impregnáló.
Cement, festék és egyéb építőanyagok által okozott szennyeződésektől eltávolítása
Az építési munkálatok során könnyen szennyeződhetnek a burkolókövek, gyakran fröccsenhet rájuk festék vagy cement. Ha ilyen foltokkal találkozunk, próbáljunk meg a lehető leghamarabb megszabadulni tőlük. Először távolítsuk el a festék- vagy cementmaradványokat a burkolat felületéről, majd mossuk le nyomás alatt kiáramló vízzel. Ha ez nem elégséges, használjunk szervetlen savas preparátumot, amely segítségével súrolhatjuk el ezeket a szennyeződéseket. Munka közben védőkesztyűt viseljünk. A foltoknak fel kell oldódniuk. Végül alaposan öblítsük le a felületet vízzel, mert ezek a preparátumok ártalmasak lehetnek az emberekre és az állatokra.
Moha eltávolítása térkőről
A kocsifelhajtó burkolókövei közötti helyeken gyakran megtelepednek mohák és zuzmók. Van néhány bevált módszer a moha és gyomok hatékony eltávolítására a járdakövekről. A moha és zuzmók elleni küzdelemben a rendszeresség a kulcs – ha rendszeresen gyomirtunk, megakadályozzuk a gyomok elburjánzását.
Vegyszeres gyomirtókat használhatunk a kockák közötti zuzmó eltávolításához. A gyomirtó szerek kiszárítják és elpusztítják a növényeket, de később kézzel kell eltávolítanunk őket.
A burkolókövek repedései közötti mohákat és gyomokat eltávolíthatjuk, ha drótkefével lekaparjuk őket. Alaposan súrold át a réseket egy kefével, hogy eltávolítsd a növények gyökérzetét is. Ha nagyobb felületen kell eltávolítanod a gyomot, akkor a damilos, vagy drótos fűkasza tökéletes megoldás, mert így a résekből is ki tudod szedni a gyomokat.
Térkő tisztítása ecettel
A térkő tisztítása nem igényel különösebb erőfeszítést, különösen ha rendszeresen karbantartjuk a felületet. Az ecet hatásos lehet a zöldes lerakódások ellen, de a makacs olaj- és korosodás okozta szennyeződések esetén nehezebb otthoni megoldást találni. Néha a homok vagy a fűrészpor is segíthet, de ezeknél gyakran szükség van speciális tisztítószerekre. Mivel az ilyen szennyeződéseknél nehéz megspórolni a különleges tisztítószereket, érdemes természetes növényi kivonatot tartalmazó változatot is vásárolni, de akár a háztartási ecet is hasznunkra válhat.
Amikor megjelenik a folt, azonnal távolítsuk el, így elég lesz csak rendszeres karbantartásra szorítkozni. A tisztítás előtt mindig fontos odafigyelnünk a felület általános tisztítására. A tisztítószert, citromot, sütőport, ecetet stb. alaposan dolgozzuk be a felületbe, így a szennyeződés fogja felvenni azt, és nem a felületen lévő port. Ha a behatási idő elteltével a szennyeződés nem tűnik el teljesen, ismételjük meg a műveletet.