Óraátállítás 2025, minden marad a régiben
Döntés volt, eltörlés nem lett
Annak ellenére, hogy az Európai Parlament már 2019-ben megszavazta az óraátállítás megszüntetését, 2025 tavaszán még mindig érvényben van a jól ismert „tavaszi előre, őszi vissza” rendszer. Március 30-án vasárnap hajnalban ismét előre kell állítani az órákat – tehát újra eljött a nyári időszámítás ideje.
A döntés eredetileg a tagállamokra bízta volna, hogy a nyári vagy a téli időszámítást választják-e véglegesen, azzal a céllal, hogy 2021-től megszűnjön az évente kétszeri váltás. Ez azonban sosem valósult meg.
Mi áll a háttérben?
Az Origo.hu 2025-ös cikke szerint a legfőbb ok a tagállamok közötti koordináció hiánya. Bár politikailag már eldőlt a kérdés – vagyis megszavazták az óraátállítás eltörlését –, a gyakorlatban a tagországok nem tudtak megegyezni abban, melyik időszámítást vezessék be véglegesen.
A legnagyobb félelem az volt, hogy ha minden ország külön utat választ, az széttöredezné az EU egységes belső piacát, zavart okozna a közlekedésben, a menetrendekben, a nemzetközi kapcsolatokban és az energiaszolgáltatásban is.
Társadalmi és gazdasági szempontok
Az eredeti javaslatot sokan támogatták: az emberek többsége egészségügyi és életminőségi okokra hivatkozva ellenezte az óraátállítást. Az alvási ritmus felborulása, a balesetek számának növekedése és az általános fáradtságérzet évek óta visszatérő problémák. Ennek ellenére nem született végleges közös döntés a tagállamok között.
Várható-e változás?
2025-ben egyelőre semmi jele annak, hogy az óraátállítás a közeljövőben megszűnne. A téma gyakorlatilag lekerült a politikai napirendről, mivel sürgetőbb uniós kérdések (pl. energiaválság, biztonságpolitika, gazdasági helyreállítás) uralják a napirendet.
Az Európai Bizottság sem kezdeményezett újabb egyeztetést az ügyben, így az évi kétszeri időváltás a következő években is folytatódni fog – hacsak nem történik valamilyen nagyobb politikai fordulat.